Mide botoksu , ilk olarak Norveç’te gerçekleştirilen denemelerde, kişilerin kilo vermesinde yarar sağladığı için onay verdikleri yöntem, günümüzde obezitenin artması ve bu yöntemin ameliyatsız bir şekilde uygulanabilmesi şuan da en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Mide botoksu, botulinum toxin’in (botoks) endoksopik araçlarla mide içerisine yapılarak kişinin kilo kaybına uğramasına sağlayan yöntemdir.

Estetik ve plastik alanında yapılmakta olan botoks yöntemi ile benzerlik göstermektedir. Mide botoksunun farkı mide içerisine enjekte edilen maddenin, mide duvarlarını şişirerek tokluk hissi vermesi ve midenin geç boşalımını sağlamasıdır.

Midenin çıkış bölgesine uygulanan yöntemle endoskopik araçlarla 20-25 dk lık süre içerisinde 90 ila 100 ünite botoks entejekte edilir. Mide çıkışının daralması ile gıdaların ince bağırsağa geçisi yavaşlar. Kişi böylece tokluk hissi artmış olur. Kişiye işlem esnasında hafif bir anestezi uygulanmaktadır.

Endoksopi işleminde olduğu gibi hasta aç olarak işleme alınır.

Mide Botoksu kimlere yapılır?

Fazla kiloları olan, vücut kitle endeksi 35-40 üzerinde olmayan hastalara, aşırı kilolarından şikayetçi olanlar, spor yaparak sonuç alamayanlara uygulanabilecek kişilerdir. Botoksa alerjisi olanlar, ülser, gastrit gibi mide problemleri olanlar, öncelikle mide sorunlarını çözmeleri gerekmektedir.

Uygulamamın bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Şimdiye kadar yapılan operasyonlarda bir komplikasyon görülmemiştir.

Mide Botoksu ile ne kadar kilo verilebilir?

Mevcut hastanın kilo durumuna göre değişiklik göstermektedir. Başarı düzeyi yüksek olan hastalarda 9 ile 16 kilo arasında zayıflama gözlenebilmektedir. Yapılan operasyon sonrasında uzman diyetisyenler ile tam uyumlu çalışıldığında bu oran daha fazla artmaktadır. Mutlaka uzman diyetisyenler kontrolünde süreç yürütülmelidir.

Botoksun süresi 5 ile 6 ay arasındadır. Bundan sonraki süreçte hastanın durumuna bakılarak, uygulanan diyet programı ile birlikte botoksun tekrar yapılıp yapılamamasına karar verilir.

İşlem sonrasında yapılması gerekenler

Operasyon sonrasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. 2 ile 3 gün arasında iştah ve doygunluk hissi başlar, bazı hastalarda bulantı gibi şikayetler olabilir. Uygulama sonrasında hasta ilk gün sıvı gıdalar ile beslenmelidir. Herhangi bir sorunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.