Obezite nedir?

Obezite, çağımızın en tehlikeli hastalıklarının başında gelmektedir. Vücutta yol açtığı ağır tahribatlar ,vücut dengesini bozmakta ve bedenin hem sağlık hemde günlük yaşamı fazlasıyla etkilediği görülmektedir. Obezite genel anlamda bedenin yağ endeksinin kas, iskelet ve suya oranla fazla olmasıdır.

obezite
Obezite Tedavisi

En önemlisi insülün ve diyabete yol açması bu hastalığın bir adım daha önemini vurgulamaktadır. Aşırı yağlanma, vücudun hareket kabiliyetini engellemekte günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir.

Obezite ile ilgili tedavi yöntemlerinin başında tüp mide ameliyatı, mide küçültme operasyonu, mide botoksu gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Obezitenin neden olduğu hastalıklar

Yanlış beslenme alışkanlıkları bu hastalığı tetikleyen etkenlerden sadece biri, aşırı hareketsiz kalma ve vücudun aldığı besini yakamamasıda , spor aktivitelerinde geri kalma ve özellikle ofis çalışanlarında aşırı hareketsizlik hastalığı tetikleyen nedenlerdendir. Klinik anlamda diyabet dediğimiz halk arasında şeker hastalığı en çok bilinen etkilerindendir. 

Vücuttaki yağ miktarının artması ile hücrelerin insülin hormonuna olan tepki vermemesi, insülin direnci oluşumuna neden olur. Bu aynı zamanda kan şekerinin yükselmesini sağlar. Obezitenin bir diğer neden olduğu hastalık hipertansiyondur. Hipertansiyonun görülme sıklığı normal kişilere oranla 4 kat daha fazladır.

Vucuttaki yağ dokunun fazla olmasından dolayı aşırı insülün salınımı olmakta buda hücre yapısına zarar vermektedir.

Obezite aynı zaman da felç olma riskini de arttırmaktadır. Vücudun ani olarak tansiyon yükselmesi damar yollarındaki bozulmalar, kalp krizi gibi olası sonuçları da doğurmaktadır. Uyku bozukluğu, ani sinirlenmeler, stres ve büyük şehirlerde yaşamış olmanın verdiği psikolojik problemler  bireyi olumsuz yönde etkilemektedir. 

Obezite Tedavi Süreci Nasıl olmalıdır?

Obezite ile mücadele süreci, zorlayıcı olduğu kadar sağlık açısından kendi yaşantınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Uzmanlarında kontrolünde uygulanacak diyet programları bunun başında gelmektedir.

Obezite olan hastalar için özel diyet programları uygulanmalı ve bu süreç hiçbir şekilde aksatılmamalıdır. Bir diğer tedavi yöntemi de egzersizdir. Hastanın bu süreci diyet programı ile birlikte sürdürebileceği gibi uzman kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Ddiyet ve egzersizlerle birlikte psikolojik destek alınması gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni yıllardır devam eden yeme içme alışkanlıklarınızın bir anda farklı bir yaşam tarzına doğru gidecek olmasıdır.

Bu nedenle psikolojik destek alınmasında yarar görülmektedir. Cerrahi olarak mide ameliyatı yapılması, mide küçültme, mide botoksu, mideye kelepçe takılması gibi yöntemlerde mevcuttur.