Dolgu, cildin alt yüzeyinde medyadan gelen sarkma, kırışıklık gibi izlere şekil vermek için derinin altına uygulanan kalıcı veya yarı kalıcı maddelerdir. Genellikle  ağız, göz, çene, burun ve alın bölgesinde dahil olmak üzere kırışıklıklar ve sarkmalar olabilir.

Dolgu bu alanlarda enjekte edilerek sarkmaların ve kırışıklıkların önüne geçilebilir. Dolgu aynı zamanda dudak dolgunluğu ve görünümü gençleştirmek, derin yaraları ve akneleri gidermek içinde kullanılabilir.

Kırışıklıklar ve Çizgiler Neden Oluşur ?

Kırışıklıklar ve çizgiler yaşlanma ile birlikte cildin hyalüronik asit içeriği azalır ve cildin su tutma kapasitesi düşer. Deride bulunan kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunurlar. Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörler de yaşlanmayı hızlandırırlar. Yüz kırışıklıklarını doldurmak için en sık olarak kullanılan işlem yüz dolgusu tedavisidir.

Dolgu Tedavisi Sonrasında Beklentilerim Neler Olabilir ?

Dolgu tedavisi, hyalüronik asit enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır. Yüz dolgusu veya dudak dolgusu işlemlerini öğle yemeği tatilinde yaptırıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Herhangi bir ön test yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak uygulayan kişinin uzman ve tecrübeli olması önemlidir.

Dolgu enjeksiyonlarından sonra normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz. Etkisi kullanılan materyale göre 6-12 ay devam eder.

”Dolgu enjeksiyonlarından sonra normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.”

Tedavinin Yan Etkisi Var mıdır?

Hyakuronik asit 1996’dan beri dünya üzerinde 70 ülkede 2 milyondan fazla kişiye güvenle uygulanmıştır.Çok ender olmakla birlikte tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Allerjik reaksiyonlar çok nadir görülürler.

Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik oluşabilir. Hyaluronik asit ile yüz dolgusu tedavisi, genellikle estetik operasyona bir alternatif olarak uygulanır. Hyaluronik asit kullanımı güvenli olup tedavi öncesi herhangi bir test uygulaması gerektirmemektedir.